Türkiye'de Role Play Kavramının Yanlış Anlaşılması/Uygulanamaması Nedenleri ?

'Garry's Mod | DarkRP Sunucusu' forumunda Mehmet von Rundstedt tarafından 17 Kas 2019 tarihinde açılan konu

?

Bu yazıya katılıyor musun?

1. Katılıyorum

10 oy
    100.0%
  2. Katılmıyorum

0 oy
    0.0%
  1. Mehmet von Rundstedt

Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    121
    Hepinize merhaba arkadaşlar. Uzun bir ara sonrası Dark Rp sunucularında tekrar oynama başladım. Bildiğiniz üzere Garry's Mod harici Arma 3, Gta 5, Gta Sa ve daha çeşitli oyunlarda Role Play modları bulunmakta. Bu sunucularda özellikle Türk ve Rus sunucularında rol kalitesi birçok Avrupa ve Amerika sunucusunun çok altında yada Deathmatch Rp standartlarında. Ülkemiz şartlarında ise Moongaming topluluğu bu standartları ellerinden geldiğince belli bir noktaya kadar iyileştirmiş/yükseltmiş durumda. Hadi bu konuyu tartışalım. Sizce neden ülkemizde Role Play kavramı uygulanamıyor yada iyi seviyelere gelemiyor bunların nedenlerini yazalım.

Kendi Gözlemlerim ve fikirlerim:

1)
    Ülkemiz diğer ülkelere bakıldığında oldukça genç bir nüfusa sahip ortalama 30,9 yaş, bu oran Avrupa ülkelerinde ortala 40-47 yaş arasında. Haliyle ülkemizdeki oyuncuların yaş ortalamaları yaklaşık 10 yaş küçük. Buda oyuncuların gerçek hayat algısını tam olarak idrak edemeyeceğinin bir sebebi olabilir.

2) Bildiğiniz üzere rol yapma oyunları gerçek hayata benzetilmeye çalışılır. Toplumda da kurallara uyma oranı büyük oranda eğitim seviyesine bağlıdır. Türk oyuncuların kurallara genelde uymak istemesi şahsımca eğitim seviyesi düşüklüğü bir etken olabilir.

3) Türk sunucularında yeterli sunucuya özel contenet yapılmaması Rp deki rol olanaklarını kısıtlamakta. Bunun sonucunda oyuncular kendi bildikleri yöntem ile rol yapmaya çalışmaktadır. Buda Rolün ciddiyetini olumsuz yönde etkiler. Unutmayın ki Garry's Mod Dark Rpde mekanikler direkt olarak contentlere bağlıdır.

4) Maddi ve teknik sıkıntılar. İyi bir Rol ortamı için iyi modlar ve iyi sunucular, iyi sunucular ve modlar için para lazımdır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar insanları kaliteli içeriklerden ve sunuculardan genellikle muaf tutar. Aynı şekilde oyuncuların bilgisayarları, internet bağlantıları dahil genelde aynı durum içerisindedir. Örnek vermek gerekirse 60fps ile 25-30 fps arasında oyun oynamak rol yapmak aynı zevki vermez.

5) Paragöz sunucular. ''10TL'ye M249lu Nano Suitle donatılmış 500Hp 500Armorlu Paralı Askeriniz hazır!'' Kendim size yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Yıl 2015-2016 civarları bir Rp sunucusunda oynuyorum. Bu sunucu oldukça popüler ve bir anda birkaç günde 7-10 kişi arası bağışçı oldu ve sunucu ertesi gün kapatıldı sahibinden de ses seda çıkmadı. :D
    Elbette sunucu sahipleri ihtiyaçlarını ve emeklerinin karşılıkları almak için bağışçı olanlara ayrıcalıklar verecek ama bu ayrıcalıkların p2skip yerine p2win tarzı olması rol kalitesine oldukça zarar vermekte.

6) Yetkililerin yolsuzluk yapması ve oyuncu ayrımcılığı. Aşırı fazla rastlamasam da buda Role Play kalitesi ile direkt bağlantılıdır. Yetkililerin kural ihlali yaptığı yada yetkilerini kullanarak rol yaptığı yerde neden oyuncular kurallara uysun ki ! Değilmi.

Kendi görüşlerim bu şekildedir arkadaşlar. Beğeni ve sizin görüşlerinizi mutlaka bekliyorum iyi oyunlar. :)
    Ankete oy vermeyi unutmayın!

#1 Mehmet von Rundstedt, 17 Kas 2019
    Son düzenleme: 18 Kas 2019
    yuruyen bamya ve Mr.Ersinefe bunu beğendi.
    custom_html_banner1
  2. BatuhanAksoy

BatuhanAksoy Ay Taşı
    VIP

Alınan Beğeniler:
    28
    Güzel bir başlık eline sağlık

Mehmet von Rundstedt bunu beğendi.
    custom_html_banner1
  3. Kenan Abbasov

Kenan Abbasov Ay Sallantısı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    58
    Bende ne zaman aylar sonra rol yapmaya gelsem seninle karsilasiyorum xD

custom_html_banner1
  4. Mehmet von Rundstedt

Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    121
    Genelde Moon yeni açıldığı zaman başlıyorum sonraları sıkılıp maalesef bırakıyorum Dark Rpyi. Zaten Türk başka alternatif kalitede sunucu olduğunu düşünmüyorum. Böyle yaratıcı yazılar/konular hep bu zamanlarda aklıma geliyor zaten. :D

custom_html_banner1
  5. OldFoxy & Gökhan

OldFoxy & Gökhan Buzdolabı İs Back (%50)
    VIP

Alınan Beğeniler:
    280
    eline sağlık

custom_html_banner1
  6. Glaud

Glaud Liberté, Égalité, Fraternité!
    [DarkRP] Kıdemli Yönetici [Fun] Komutçu VIP

Alınan Beğeniler:
    209
    Yaani

custom_html_banner1
  7. Yunus NyuFux

Yunus NyuFux Ay Sallantısı
    [DarkRP] Yönetici [Fun] Yönetici VIP

Alınan Beğeniler:
    90
    Sayılır.Eline sağlık.

custom_html_banner1
  8. Emre Polis

Emre Polis EmreP
    [Fun] Kıdemli Yönetici VIP

Alınan Beğeniler:
    179
    Sunucumuzda rol yapabilme açısından bir sıkıntı yok bazı kişiler hariç. Rolün hep aynı olmasının sebebi rol fikrinin olmaması, yane rolü yapmıyoruz o anki yaptığımız her ne varsa onu yapıyoruz ve öyle yapmamız lazım, gerçek hayatta nasıl davranıyor isek oyundada aynı şekilde uygulamamız lazım ki asıl rol ortaya çıksın. Malesef sunucumuzun yaş kitlesi 12 13 yaş çoğunluk, malesef bütün küçükler için geçerli değil, akıl yaşta değil baştadır.

custom_html_banner1
  9. Burakless_marshall

Burakless_marshall Michael " Burak " Marshall
    [DarkRP] Moderatör

Alınan Beğeniler:
    306
    MoonGaming™
    Ben burak, dostum şimdi şöyle hiç kimse sunuvcu içinde karşılaştığında, düzgün davranmıyor, yani karşılıklı olarak nezaket kuralları içinde konuşsalar zaten düzgün bir diyalog ve bir rol olacak esnaf dışında o kadar güzel rol dönmüyor.
    Bazen iyi kişiler geliyor, ben "Polis Özel Harekat Amiri ' yim" çete de olsa düzgün davranıyor hani kadar oyunda olsa insan mutlu oluyor rol içinde adama torpil geçiyorum mesela nadiren böyle güzel şeyler oluyor ama şuan giripte rol yapabilecemiz en iyi sunucu "MoonGaming" bu kesin. ​

custom_html_banner1
  10. Mehmet von Rundstedt

Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    121
    Size şöyle açıklayayım. En basitinden herkes devlet memurlarına saygılı olmak zorundadır, aynı şekilde devlet memurları da vatandaşlara saygılı olmak zorundadır. Arkadaş ben adamın peşinde efendim efendim diye kimlik sorarak koşuyorum adamın şeyinde değil ne bende silah olması nede polis olmam. Bakıyorum diğer yabancı sunuculara çoğunda iyi ve akıcı bir ingilizce istediği için yazarak rol yapamıyorsun kabul etmiyorlar ama polisler olsun diğer kişiler olsun gayet sakin akıcı ve saygılı konuşuyor bizde af edersiniz çocuk ilgi çekmek için BAĞIRA BAĞIRA konuşuyor bir saate kalmadan başın ağrıyor. Bakın sadece konuşma ve saygı üzerinden size bir örnek verdim bu kadarı yeterli. Geçen yıl Batuhan abi sunucuda insanları uyarıyor kaldırımda yürüyün, trafik polisleri araçları düzgün sürsün vb vb bu adam daha insanları kaldırımdan yürütemiyor iyi bir rol kalitesi için bu adam daha ne yapsın? Sorun sunucuda değil zaten kitlede.

custom_html_banner1
  11. VertexD

VertexD Ay Parçacığı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet çok mantıklı bir yazı bana sorarsanız server in en kötü yanı biri plaza ya giriyor 10 15 tane can kapsülüyle gelen geçen tüm polisleri öldürüyor can kapsülüne ya sınır gelmeli ya da hastaneye sabit bir doktor gelmeli yoksa adam ordan hiç çıkmıyor siz istediğiniz kadar vurun o zaman da rp nin tadı kaçıyor veya adamı tutuklayınca oyundan çıkıyor yarım saat sonra geri geliyor işin çıktıysa ooc ye yaz hemen çıkıyorlar

#11 VertexD, 22 Kas 2019
    Son düzenleme: 22 Kas 2019
    custom_html_banner1
  12. Burakless_marshall

Burakless_marshall Michael " Burak " Marshall
    [DarkRP] Moderatör

Alınan Beğeniler:
    306
    Genel olarak baktımızda SuriusRP ' de
    Kapsül olması saçma , çünkü gerçeğe uyarlanamaz.

custom_html_banner1
  13. yuruyen bamya

yuruyen bamya Ay Peyniri
    VIP

Alınan Beğeniler:
    186
    zamanında bunun hakkında konu açmıştım ama insanlar pek takmadı -_-

Burakless_marshall bunu beğendi.
    custom_html_banner1
  14. VertexD

VertexD Ay Parçacığı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    1
    Bence kapsül kaldırılıp hastaneye sabit bir doktor gelsin çünkü hep doktor bulunmuyor hem o zaman rp nin tadı artar adamlar ölmüyor pek gerçekçi değil şahsen

custom_html_banner1
  15. Furkan Güney

Furkan Güney Ay Tozu
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    19
    bence kapsül olsa daha iyi

custom_html_banner1
  16. yuruyen bamya

yuruyen bamya Ay Peyniri
    VIP

Alınan Beğeniler:
    186
    Hm kapsül teknolojisi var elimizde ama silahlarımız normal silah

custom_html_banner1
  17. OldFoxy & Gökhan

OldFoxy & Gökhan Buzdolabı İs Back (%50)
    VIP

Alınan Beğeniler:
    280
    Yeni güncellemede kapsül olup olmayacağı belli bile değil

custom_html_banner1
  18. VertexD

VertexD Ay Parçacığı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    1
    Bizde fikir soyluyoruz zaten ama bence bir oylama güzel olurdu kapsül işi öyle halledilmiş olurdu

custom_html_banner1
  19. VertexD

VertexD Ay Parçacığı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    1
    Sorma adam ölmüyor.

custom_html_banner1