Örnekleri İle Birlikte Genel DarkRP Kuralları

'Garry's Mod | DarkRP Sunucusu [Aktif]' forumunda Thor Odinson tarafından 4 Kas 2017 tarihinde açılan konu

1. Thor Odinson

Thor Odinson Ay Magması
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    55
    RANDOM DEATHMATCH
    Random Deathmatch,
    bir oyuncuya rastgele bir şekilde yapılan öldürme veya yaralama girişimidir. Oyun boyunca tüm öldürmeler ve ateş etmelerin bir sebebi olmalıdır. Tüm sebepler chat'e yazılmak zorunda değildir. Sağduyunuzu kullanın. Birisine hasar verme veya öldürme girişimleri geçersiz bir roleplay olayı altında yapılmış ise ve olay büyük ise ban yeme ihtimaliniz büyüktür.
    Örnek:
    • Birisi sizin mekanınıza/yerinize baskın yapmak isterse ve onu vurursanız, RDM sayılmaz.
    • Sokakta/yolda yürürken silahınızı çekip sebepsizce bir adamı vurursanız, RDM sayılır.
    • Birinin tavırlarını veya hareketlerini sevmediyseniz, veya yakın bir zaman içerisinde öldürüldüyseniz, sizi öldürenin yanına gidip onu öldürmek Revenge RDM olur. Üstüne üstlük NLR kuralını da hiçe saymış olursunuz.
    NEW LIFE RULE (NLR)
    Yeni hayat kuralı
    öldüğünüzde devreye girer. Ve bunun anlamı ise öldüğünüz noktaya veya yakınına
    5 dakika boyunca gelememenizdir. (MoonGaming DarkRP sunucusunda yeniden spawnlanmak için bir süre olduğundan dolayı bu süreden sonra NLR deaktif olur, 180 saniyeden sonra gidip hâla NLR'ye aykırı hareketler yapıyorsanız cezalandırılırsınız.) Ayrıca, roleplay ile ilgili tüm karakteristik olayları unutmalısınız.
    Mekanınıza saldırı oldu ve siz onu korurken öldünüz. Raid bitene kadar oraya geri dönemezsiniz. Bu mekanınızdan uzak bir yerde bir keskin nişancı tüfeği ile milleti öldürmeyi de kapsar. Öldürmeseniz de farketmez. Raidin tamamen bitmesi gerekmektedir.
    Örnek:

• Birisi size raid yapıyor, o orada yokken siz mekanınıza geri dönüyorsunuz ancak 5 dakika olmadı. Helal olsun dostum, NLR kuralını kırdın.
    • Birisi size raid yaptı ve öldünüz. Mekanınıza geri dönmek için 5 dakika beklediniz. Mekanınıza doğru giderken size raid yapan herifi gördünüz. Silahınızı çektiniz ve onu vurdunuz. Helal olsun dostum, NLR kuralını kırdın.
    • Birisi size raid yaptı ve öldünüz. Mekanınıza geri dönmek için 5 dakika beklediniz ve hiçbirşey olmamış gibi devam ettiniz. Helal olsun dostum, NLR kuralını kırmadın!
    PROPLAR
    • Propsurf - Proplar ile sörf yapıp başka dünyalara gitmektir.
    • Propclimb - Proplar ile bir yere/bir şeye tırmanmak.
    • Proppush - Proplar ile bir şeyleri/birini ittirmek.
    • Propkill - Proplar ile birisini öldürmek.
    • Propblock - Proplar ile bir yeri bloklamak.
    • Propspam - Art arda prop çıkartmak. (Prop spamlamak)
    • Proptrap - Proplar ile tuzak yapmak.
    TERİMLER
    Terim 1
    OOC - Out-of-Character
    (Karakter dışı)
    Terim 2
    IC - In Character
    (Karakter içi)
    Terim 3
    RDM - Random Deathmatch
    (Rastgele adam öldürme)
    Terim 4
    NLR - New Life Rule
    (Yeni Hayat Kuralı)
    Terim 5
    FDA - Fading Door Abuse
    (Kapı aracını kötüye kullanmak)
    Terim 6
    RDA - Random Arrest
    (Rastgele tutuklama)
    Terim 7
    Metagaming
    (Metagaming)
    Terim 8
    LTA - Leave To Avoid Punishment |LTAP| veya Leave to Avoid |LTA|
    (Cezadan kaçmak için kaçmaya çalışmak)
    Terim 9
    RP - Role-Play
    Terim 10
    Mug
    (Gasp)
    Terim 11
    KOS - Kill on Sight/Kill on Side
    (Görüşte öldürün | Geçtiğinde öldürün, kos çizgisinden bahsediyoruz)
    Terim 12
    Build
    (İnşa)
    Terim 13
    FearRP
    (Bu olay birisi size silah doğrulttuğunda, hayatınızı riske attığında gerçekleşir. Onun dediğini harfi harfine yapmanız gerekmektedir. (Gerçektede böyle yapmıyor muyuz?)
    Terim 14
    Advert
    (Karakter içi konuşmalarımızı buradan yaparız!) Örnek:
    Karakolun yakınındaki silah dükkanımız açılmıştır!
    Terim 15
    Job Abuse
    (Oyuncuların mesleklerini kötüye kullanmasıdır)
    Terim 16
    FailRP
    (Rol içinde yanlış hareket/rol yapma olayıdır)
    Terim 17
    Self-Supply
    (Gun Dealer ile silah yarattıktan sonra başka mesleğe geçmek. Kendine yardım yani. Gun Dealer şart değil. MoonGaming sunucusunu ele alırsak Yapı Market'e geçip kendine Physics Gun ve Tool Gun aldıktan sonra eski mesleğine geri geçmek vb.)

Osman Altın ve Tourmaline bunu beğendi.
  2. Tourmaline

Tourmaline Hazel*
    Emekli

Alınan Beğeniler:
    204
    Çok faydalı,teşekkürler ceyms ^^

Thor Odinson bunu beğendi.
  3. Thor Odinson

Thor Odinson Ay Magması
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    55
    Pozitif yorumlarınız için teşekkür ediyorum Hazel hanım :)

#3 Thor Odinson, 4 Kas 2017
    Son düzenleme: 12 Ağu 2018
    AloneMirza ve Tourmaline bunu beğendi.
  4. Osman Altın

Osman Altın Ay Parçacığı
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    5
    Minge i eklersen daha da güzel olur biz ona otuzim diyoruz aslında bide random teaster;rdt ve rds random stun stick gibi şeyleri eklesen olur çünkü bazıları gidip sırf gıcık olduğu bişey söylediğinden adama tazer atıyo ve ban yiyor bide serious-rp teriminü eklemeni tavsiye ederim.

5. Thor Odinson

Thor Odinson Ay Magması
    Oyuncu

Alınan Beğeniler:
    55
    Fazla Minge'e rastlanılmadığı için onu yazmadım. Diğerlerini ise kendi isteğimden yazmadım fakat teşekkürler.