[Murder] Kurallar ve Rehber

'Garry's Mod | Murder Sunucusu' forumunda Glaud tarafından 13 Haz 2019 tarihinde açılan konu

 1. Glaud

  Glaud Liberté, Égalité, Fraternité!
  [DarkRP] Kıdemli Yönetici [Fun] Komutçu [Fun] Slot Lideri

  Katılım:
  1 Mar 2019
  Mesaj:
  535
  Alınan Beğeniler:
  226
  Sunucumuzun tekrar açılması üzerine böyle bir rehber yapmayı uygun gördüm. Hem aklınızdaki soru işaretleri giderilsin hem de yeni başlayan oyunculara yardımcı bir kılavuz niteliğinde olsun.


  İçindekiler:
  1- Sunucu bilgileri
  2- Oyun içi kavramlar
  3- Sunucu Kuralları
  4- Cezalar ve İşlemler
  5- Rol Önerileri  1- Sunucu Bilgileri:

  Moongaming Murder suncusu, farklı alanlarda sunuculuğa sahiplik yapmakta olan Moongaming tarafından tekrar açıldı.
  Sunucu IP:89.252.151.167:27015

  Murder nedir?
  Murder bir haritada toplanan oyunculardan rastgele birinin katil seçilmesiyle dönen bir rol yapma oyunudur. Bir tur, ya katilin ölmesi ya da katilin tüm masumları öldürmesi ile son bulur. Masumların kendini savunması için aralarından rastgele birisi tur başında şerif seçilir ve üzerinde altıpatlar ile oyuna başlar.

  Masum:
  Masumlar oyuna ellerinde bir şey olmadan başlar. Yerden topladığı 5 adet eşyayı silah ile değiştirebilirler. Amaçları aralarındaki katili bularak öldürmek ve hayatta kalmaktır.

  Şerif:
  Masum oyunculardan birisi şerif seçilerek tura altıpatlar ile başlar. Görevi karışıklıkları yönetmek ve masumları korumaktır.

  Katil:
  Katil tüm oyunculardan rastgele birinin seçilmesiyle oluşur. Bu kişi elinde bıçakla doğar, daha hızlı koşar ve ayak izlerini görebilir. Ayrıca yerden topladığı her bir eşya başına öldürdüğü bir kişinin kılığa girebilir. Amacı herkesi öldürerek sona kalmaktır.


  2-Oyun içi kavramlar:

  > RP: Açılımı role play (rol yapma). Oyun içerisinde yapılan rol durumlarına verilen isim ve kısaltma.
  Örnek: Glaud MoonGiller'in Ordu lakabıyla şerif olması.

  > RDM: Açılımı Random Death Match(Rastgele Öldürme). Bir oyuncunun diğerini sebepsiz, keyfi ve role uygun olmayacak şekilde öldürmesi.
  Örnek: Glaud MoonGiller'in şerifken sırf sesini sevmediği için Ahmet MoonGiller'i öldürmesi.

  > Metagame: Rol içinde sahip olamayacağınız bilgilere rol dışı bir şekilde ulaşmak ve kullanmak.
  Örnek: Ahmet MoonGiller'in öldükten sonra discord üzerinden katilin ismini paylaşması ve onu öldürtmesi.

  > Prop: Parıldayan ve oyuncular tarafından toplanabilen eşyalar.


  3- Sunucu Kuralları

  > Herkes kendisine, başka oyunculara ve yönetime karşı saygılı olmalıdır. Sunucuda herhangi birini hedef alan(ya da almayan) küfür ve hakaret yasaktır.

  > Sunucu bir Murder sunucusudur ve Murder dışında roller yapmak yasaktır.

  > Masumların sebepsizce birbirlerini öldürmeleri yasaktır. Şerif iken bir oyuncuyu vurmadan önce role ve mantığa uygun hareket edilmelidir.

  > Masum oyuncuların rollerine uygun davranmaları gerekmektedir. Katille iş birliği içerisinde bulunamaz, ona isteyerek yardım edemez veya diğer masumlara ihanet edemezler.

  > Sesli sohbet yoluyla başkalarını rahatsız etmek ve gereksiz yere mikrofon kullanmak yasaktır. Müzik-video açmak, rahatsız edici sesler çıkarmak veya sürekli bağırmak buna dahildir.

  > Işığı sürekli olarak açıp kapayarak oyunun işleyişini bozmak yasaktır.

  > Katilin yere düşen silahın başında pusması ve diğer oyuncuların erişimini engellemesi yasaktır.

  > Bir oyuncunun diğerini, kapıları, tünelleri veya merdivenleri kapatarak diğer üyelerin geçişini engellemek yasaktır.

  > Oyun dışı sohbet kanallarından bilgi paylaşmak ve Metagame yasaktır.


  4- Cezalar ve İşlemler

  > Tüm kurallar sunucuda var olan düzeni korumak ve oyuncuların tadının kaçmaması için varlar. Bu nedenle bu kurallara uymayan oyuncularımıza, maalesef, yaptırım uygulamak durumundayız.

  > Bu cezalar uygulanırken insanları soğutmaktan çok caydırmak ve kurallara hakim olmasını istiyoruz.

  > Kural ihlallerinin, büyüklüğüne göre, büyük bir kısmı uyarı ile başlar. Devamında oyuncu o turluk öldürülür ve susturulabilir. Eğer tüm uyarılara rağmen hala kullanıcı bu uygunsuz davranışa devam ediyorsa işlem uzaklaştırma ile son bulur.

  > Eğer yapılan işlemde bir hata olduğunu düşüyorsanız forumdan yetkililerimize başvurarak banınızın temyizini isteyebilirsiniz.

  5- Rol Önerileri

  Masum:
  Silahsız doğmanız bir işe yaramadığınız anlamına gelmiyor. Şerife yakın durarak onu koruyabilir yada biraz daha cesur olup eşya toplayarak kendi silahınızı üretebilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken fazla göz önünde bulunup ilk bıçaklanan kişi olmayı ya da şüpheli sanılıp vurulmayı istemezsiniz. Katili bulmak için fazla sessiz veya fazla hareketli, tek gezen veya milletin arkasından iş çeviren oyuncuları izleyin. Katil hızlı koşabillir, buna kesinlikle dikkat edin. Ayrıca şerif öldüğünde ya da silahı düşürdüğünde onu almak için tetikte olun. Çevrenizdekilerle konuşarak mantık kurmaya çalışın.

  Şerif:
  Şanslısınız, başta silahla doğdunuz yada uzun uğraşlar sonucu beş eşya topladınız. Artık masumların kaderinde önemli bir yere sahipsiniz. Öncelikle ilk yapmanız gereken sakin kalmak. Kimseye güvenemezsiniz. En mantıklısı sırtınızı bir duvara vermek ve arkalanmadığınızdan emin olmak. Sakın paniğe kapılıp kimseyi vurmayın. Iskalarsanız veya masum öldürürseniz katil üzerinize atlayacaktır. Tek merminiz olduğuiçin sakın emin olmadan ateş etmeyin. İnsanları yönlendirmeye ve konuşmalardan sonuçlar çıkarmaya çalışın.

  Katil:
  Tek başınasınız, bıçağınız var ve çok hızlı hareket ediyorsunuz. Ayrıca sezileriniz sayesinde ayak izlerini de görüp insanları takip edebiliyorsunuz. İnsanları fazla takip etmeyin, bu sizi şüpheli duruma düşürür. Masum gibi hareket etmeye çalışın, insanları kuytu köşe ve tünellerde sıkıştırın ve işlerini bitirin. İsminiz şüpheliyse öldürdüğünüz birinin kılığına girmeyi unutmayın. İnsanların içinde hızlı koşmak sizin katil olduğunuzu ele verecektir. Işıklardan yararlanın, takip edilemez onun. Bıçağınızı zor durumda kalmadıkça fırlatmayın, bıçaksız açık hedefsiniz. Birine koşarken bol bol zıplayın ve olabildiğince sessiz işinizi halledin. Şerif ıskaladıktan sonra yeniden doldurmasına izin vermeyin.

  Ekleme ve çıkartmalar olabilir. Umarım yardımcı olmuştur. İyi Roller!
   
  #1 Glaud, 13 Haz 2019
  Son düzenleme: 13 Haz 2019
 2. AyboraJewel

  AyboraJewel Bite the bullet
  Oyuncu

  Katılım:
  19 Nis 2019
  Mesaj:
  495
  Alınan Beğeniler:
  283
  Yararlı bir konu olmuş, eline sağlık.
   
 3. Oyuncu_Bilo

  Oyuncu_Bilo Oyuncu_Bilo
  [Fun] Kıdemli Yönetici [DarkRP] Yönetici VIP

  Katılım:
  2 Haz 2018
  Mesaj:
  625
  Alınan Beğeniler:
  236
  Saklanmak yasak :)
   
 4. Kaan&Froxy

  Kaan&Froxy Ay Tozu
  Oyuncu

  Katılım:
  15 May 2019
  Mesaj:
  29
  Alınan Beğeniler:
  13
  Yararlı bir konu.
   
 5. ALTES

  ALTES Ay Şerifi
  Oyuncu

  Katılım:
  12 May 2018
  Mesaj:
  276
  Alınan Beğeniler:
  153
  Ellerine sağlık