Genel Kültür: Askeri Denizcilik 1-) IJN Yamato

'Sohbet & Geyik Muhabbeti' forumunda ImLordOfLies tarafından 28 Mar 2018 tarihinde açılan konu

 1. ImLordOfLies

  ImLordOfLies High Lord
  Oyuncu

  Katılım:
  23 Şub 2018
  Mesaj:
  125
  Alınan Beğeniler:
  52
  Japon imparatorluk filosunun sancak gemiliğini yapmış, kardeşleri ile dünyanın en ağır savaş gemisi olma ünvanını halen elinde tutan bir gemidir.

  İnşaatı: İnşasına 1937 yılında başlanan Yamato sınıfı zırhlılar, çok gizli askeri bilgi olarak üretilmeye başlanmıştır. Öyle ki kuru havuzların üstü uçakların görmemesi için tamamen kapatılmış, limana 3 metre duvarla kapatılmıştır. Proje olarak bu gemilerden 3 adet üretilmesi planlandı. İsimleri şu şekilde:

  Yamato : Japonyanın bilinen eski adıdır.

  Musashi : Efsanevi kılıç ustası Miyamoto Musashiden ismini almştır.


  Shinano : Japonya'nın en uzun nehridir.

  Bu üç kardeşin amacı Japon imparatorluk filosunu, Pasifik üzerinde Amerikan donanmasına hakim kılmaktı. Devasa boyutları ve ağırlıkları nedeni ile projeyi gizli kılmak imkansızdı. Fakat Japonlar ilk gemi Yamato'yu suya indirene kadar projeyi gizli kılmayı başarmışlardır.

  Özellikleri: 3 adet 3 namlulu 460mm (18.11 inch) top taşıyordu. Taşıdığı ana bataryları tek başına korku salması için yeterliydi. Toplar ilk denemede 40km menile etkili atışar geçekleştirebiliyor ve 1.5 ton mermiler fırlatıyordu.
  15,5 cm çapında 12 adet top,
  12,7 cm çapında 12 adet top,
  Uçaklara karşı 25 mm çapında 24 adet top
  Uçaklara karşı13 mm çapında 4 adet top

  Ağırlığı için şöyle bir örnek verelim.

  Aynı dönemde imal edilen Amerikan filosunun belkemiğini oluşturan Fletcher sınıfı bir destroyer olan USS Hoel ile kıyaslayacak olursak.Tüm destroyer’in ağırlığı 2.100 ton iken, Yamato’nun sadece topu 3.000 ton ağırlığındadır..

  Bunun yanı sıra kıç kısmına ki hangarda 2 adet zero fighter ve 2 adet keşif uçağı taşıyordu. Bunları katapult olarak havalandırıp keşif için kullanıyordu.

  Ayrı oalrak bu denli devasa bir gemi motorları sayesinde 39 knot hıza kadar çıkabilmiştir. Bir mühendislik harikası olan Yamato sınıfının kaderi malesef ki acı olmuştur.

  [​IMG]
  Yamato çizimleri.
  [​IMG]

  Musashi Çizimleri

  [​IMG]

  Shinano çizimleri.

  İlk olarak suya indirilen Yamato oldu. Ardından Musashi aynı şekilde suya indirildi. Fakat Musashi, Yamato'dan daha farklı bir ikincil silah tasarımına sahipti. 127 mm'lik silahları 6 adet 152 mm ler ise 4 adet olması nedeni ile daha ağırdı.
  Shinano ise savaşın sonlarına doğru Uçak gemisi olarak tamamlandı. Üç kardeşten ikisi mega battleship diğeri ise aircraft carrier olarak tamamlanmış oldu.

  Yamato ve Musashi bu büyük tasarımlarına ramen 460mm toplarını aktif olarak kullanamadan sessizce yol aldılar. İkisi de hava saldırı ile batırıldı. Shinano ise tamamlandığı zaman hasar savunma peroneli olmadan başka limana aktrarıldığı sırada Amerikan denizaltısı tarafından torpido ile batırıldı. İşin ilginç tarafı Amerikan Donanması batırdıkları geminin Shinano olduğunu savaştan sonra öğrendiler. Böyle bir devasa gemiyi gizli tutmaları hayret edilecek bir olaydır.


  Yamato'nun batırılışı Japonlar Okinawa adasına yaklaşan Amerikanları engellemek için çare olarak Yamato'yu gördüler. Dünyanın en ağır zırhlısını yarım depo yakıtla tam mühimmatla denize bıraktılar. Bu intihar göreviydi (Ten-Go) Amerikanlar ise Japonların sancak gemisini batırmanın önemini belirleyerek 3 adet uçak gemisi ile saldırıya karar verdiler. Savaş başladığı sırada Yamato'da 2700 personel bulunuyordu. 6 torpido yiyen Yamato tasarımından gelen Torpido savunmaları ile ağır bir hasar almadı. Fakat pike bombardımanlarından bir tanesi 2. taretin yanında ki bambu güverteye attığı bomba ile cephaneliği vurdu. 2. Kulenin cephaneliği havaya uçtu ve gemi su alarak sancak tarafına doğru batmaya başladığı sırada halen gemi savaşıyordu.
  Sonuç oalrak 7 Nisan 1945 te dünyanın en ağır gemisi sulara gömüldü.
  Aynı kaderi kardeşi Musashi' de paylaştı.

  Bu denli büyük gemilerin gizlice üretilmesi ve mürettebatın gemi tamamen batana kadar savaşmaları saygı duyulacak bir olaydır.

  Bir sonraki konu Bismarckta görüşütüz.
   
  Tourmaline ve Ayborajj bunu beğendi.
 2. Okumaya üşendim.